Przepisy na zmienione ciasto kruche, drożdżowe i biszkopt

Published on by Sufrin

4766489010_22b484d76c.jpg

 

Jajka:
1 jajko = 1 łyżka mąki sojowej wymieszana z 1-2 łyżkami wody

Masło:

najczęściej można zastąpić olejem, ew. stopionym tłuszczem kokosowym, w ilości ok. 1/3 mniejszej niż ilość masła. Margaryny są za bardzo przetworzone, ale też można.

CIASTO KRUCHE: ( na tartę):

100 g tłuszczu kokosowego stopionego lub 100 ml oleju (trochę ponad 1/3 szklanki), 200-250 g mąki razowej orkiszowej, szczypta soli.
Ciasto zagniata się szybko (inaczej zacznie sie rozwarstwiać), wałkujemy, wylepiamy formę, na to owoce i pieczemy 30-45 minut w 180*C.

CIASTO DROŻDŻOWE:

mleko zastepujęmy ocukrzoną wodą, drożdże rosną na tym bardzo dobrze, masło - olejem, i przygotowujemy jak zwykłe drożdżowe.

BISZKOPT:

1 szklanka mąki pszennej, 3/4 szklanki cukru, 0,5 szkalnki mąki sojowej+ 0,5 szklanki wody, czubata łyżeczka proszku do pieczenia.
Mąkę sojową ubijam z wodą, następnie z cukrem, na końcu mąka z proszkiem, piekę w okrągłej tortownicy 30-40 minut w 180*C. Gotowy można przekroić i przełożyć masą.

Dodatki zwiększające wilgotność ciasta:

bardzo dobre są banany, jabłka niestety powodują że ciasto staje się twardym zakalcem; wiem, że można też dodawać dynię, nadaje to równocześnie ładny kolor - ktoś próbował?

 

 

Źródło

 


To be informed of the latest articles, subscribe:

Comment on this post

Air Jordan 07/08/2010 05:41


Your site content is specifically what I essential, I like your weblog, I sincerely wish your blog page is usually a rapid boost in targeted visitors, I can help you promote your blogging site
and
start looking forward for your web page constantly updated and grow to be extra on the extra rich and colorful.