Gomasio - japońska sól sezamowa

Published on by Sufrin

465610871_a2d0482368.jpg

 

Gomasio to mieszanka przypraw, pochodząca z Japonii, którą doprawia się między innymi potrawy z ryżu, sałatki lub zupy. Doskonale też pasuje jako dodatek do surowych warzyw lub do kanapek.

 

Gomasio przygotowuje się z ziaren sezamu, ale można je zastąpić orzechami włoskimi, siemieniem lnianym czy pestkami dyni.

Gomasio, nazywane również solą sezamową, to jedna z przypraw kuchni makrobiotycznej, opierającej się na produktach nieprzetworzonych technologicznie.

 

Do przygotowania gomasio potrzebujemy pół szklanki ziaren czarnego lub białego sezamu i łyżkę grubej soli. Można też zastosować miarkę 12:1, czyli 12 łyżek sezamu lub jego substytutów i jedną łyżkę soli.

Ziarna wymieszane z solą praży się na patelni, w garnku z grubym dnem lub na blasze w średnio rozgrzanym piekarniku. Ziarna należy często mieszać, aż do czasu, gdy nasiona staną się złote i sypkie.

Następnie, jeszcze przed utarciem ziaren, mieszaninę należy odstawić do wystygnięcia.

Duże ilości przyprawy można utrzeć w malakserze, a małe w moździerzu. Należy uważać, aby  nie rozetrzeć gomasio zbyt drobno, bo otrzymamy wówczas pastę – ziarna zarówno sezamu, jak orzechów, dyni czy lnu zawierają bardzo dużo oleju.

 

źródło, Your food your medicine, Flickr

Published on Zioła - przyprawy

To be informed of the latest articles, subscribe:

Comment on this post